Świetlica

Świetlica szkolna znajduje się w nowym budynku na terenie szkoły. Uczniowie spędzają w niej czas rano, przed rozpoczęciem lekcji (od godz. 7.30) a po zakończonych zajęciach, świetlica będzie sprawować opiekę nad dziećmi na parterze, drugiego wyremontowanego budynku (do godz. 17:00).

Świetlica to miejsce, gdzie codziennie bardzo dużo się dzieje. Stąd rano uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszają do klas, a po południu na kółka zainteresowań. Tutaj bawią się i odpoczywają. Mają do dyspozycji sprzęt sportowy, kącik czytelniczy, zapas gier, materiały plastyczne i zabawki.
Każdego popołudnia uczniowie mogą realizować się artystycznie, sportowo lub kulinarnie.

• Na zajęciach plastycznych tworzą swoje prace, poznając takie techniki jak: origami płaskie i przestrzenne, kirigami, wiklina papierowa, decoupage, qilling, papieroplastyka, malowanie farbami witrażowymi.
  • Podczas zajęć sportowych odbywających się na boisku szkolnym, w sali gimnastycznej lub w przyszkolnym lasku biorą udział w grach i zabawach ruchowych, korekcyjnych, przy muzyce, w rozgrywkach piłki nożnej i zbijaka.
  • Na odbywających się raz w tygodniu zajęciach kulinarnych kroją, ugniatają, mieszają, doprawiają i smakują, przyrządzając potrawy i desery ze zdrowych, naturalnych i sezonowych składników (bazujemy przy tym na różnorodnych przepisach zasłyszanych od dzieci i nauczycieli lub przywiezionych z rożnych zakątków świata).

Oprócz tego poszerzamy wiedzę uczniów z zakresu profilaktyki: rozmawiamy o zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie na drodze, wadach postawy i wzajemnych relacjach. Po skończonych zajęciach, zmęczeni zabawą i grami uczniowie relaksują się przy słuchowiskach, a raz w miesiącu oglądają filmy.

Przez cały rok szkolny realizujemy projekty tematyczne, wokół których koncentruje się praca świetlicy. W tym czasie odbywają się dodatkowe konkurencje sportowe i plastyczne, liczne konkursy i zabawy związane z tematem przewodnim projektu. Każdego roku tradycyjnie organizujemy również szkolny turniej tenisa stołowego i rozgrywki w piłkarzyki, a także konkurs talentów „Artysiadło”.

Wczesną jesienią i w miesiącach wiosennych, gdy pogoda na to pozwala, świetlica „przenosi się” na zewnątrz – korzystając z boiska i lasku. Uczniowie grają wówczas w piłkę nożną, siatkówkę plażową, frisbee, ringo i badmintona, bawią się w baskucję i chowanego, tworzą budowle z piasku. Dla chętnych uczniów, którzy nie boją się mniej sprzyjającej aury, została utworzona specjalna grupa „podwórkowców”, wychodząca na świeże powietrze codziennie, bez względu na warunki atmosferyczne.

Czas spędzany w świetlicy, wspólne zabawy i zajęcia są okazją do lepszego poznania się i umocnienia zawartych przyjaźni. W ciągu całego roku uczymy otwartości, komunikacji, funkcjonowania w grupie, współpracy oraz rozwiązywania małych sporów i dużych konfliktów – czyli tego wszystkiego, co na pewno przyda się naszym uczniom w przyszłości.

Zapraszamy do wspólnej przygody!