Cincinnati i Friendship Journey

Nasza szkoła od 2009 roku uczestniczy w programie wymiany uczniowskiej Friendship Journey. Jesteśmy partnerem szkoły Nativity w Cincinnati w stanie Ohio. W ramach partnerskiej współpracy obu szkół nasi uczniowie wyjeżdżają do Cincinnati, gdzie przez kilkanaście dni współpracują z rówieśnikami z wielu krajów, wspólnie muzykując, uprawiając sport, tworząc dzieła artystyczne, literackie, naukowe i techniczne. Poznają w tym czasie kulturę Stanów Zjednoczonych, ćwiczą umiejętności językowe, uczestniczą w codzienności swoich amerykańskich gospodarzy, nawiązują przyjaźnie, uczą się współdziałania, pokonując niejednokrotnie bariery kulturowe i językowe. Wracają zawsze pełni wrażeń, umocnieni doświadczeniami i podjętymi wyzwaniami, z którymi nierzadko wiąże się podróż za ocean.
Amerykańscy uczniowie także odwiedzają naszą szkołę i przez kilkanaście dni mieszkają u swoich polskich kolegów. Zwiedzają z nimi Warszawę, uczestniczą w wielu lekcjach, opowiadają o swoim kraju, szkole, rodzinach. Bawią się i wspólnie uczą.
Więcej o szkole Nativity, która od ponad 40 lat promuje wśród uczniów idee Global Education, można przeczytać tutaj.
Profil projektu Friendship Journey na Facebooku informuje o kolejnych edycjach międzynarodowych spotkań.
Blog projektu Friendship Journey to relacje z każdego dnia wyjazdu naszych uczniów w 2016 roku.
A tu Friendship Journey w “filmowej pigułce”:
Wilno i gimnazjum im. Władysława Syrokomli

W poniedziałek 23 kwietnia, o godzinie 6.15, z Dworca Zachodniego w Warszawie klasy 5 i 6 wyruszyły w długą, ale miłą i komfortową podróż do pięknego i zabytkowego Wilna. Spędziliśmy w nim cztery wypełnione wrażeniami dni.

Treser żuków i kybyny karaimskie
Najpierw było uroczyste powitanie Gości, wycieczka po szkole. Później zajęcia integracyjne uczniów biorących udział w projekcie z p. Łucją Godwod (o Stanisławie Moniuszce i jego pobycie w Wilnie), z p. Martą Turlińską i p. Anną Rynkiewicz uczniowie piekli kybyny karaimskie, była prezentacja o nich, o chlebie, cepelinach i innych daniach kuchni litewskiej.

Projekt edukacyjny i filmowy, został przeprowadzony w ramach zadania publicznego „Rodzina Polonijna”, współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Polegał na zrealizowaniu w ciągu roku szkolnego 2018/2019 filmu animowanego pod kierunkiem zawodowego reżysera i animatora Michała Mroza.

Podróż nauczycielek-delegatek z Mysiadła do Wilna “była bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z Wilna, popatrzenia, jak to jest gdzie indziej, jakie są realia pracy nauczycieli Polaków poza Polską. Odkryciem Wilna, które jest przyjaznym, pięknym, czystym i smacznym miastem”.