Ja i rok szkolny

Ostatnie zajęcia integracyjne prowadzone w tym roku szkolnym przez panią Martynę Rzepecką dla zerówki poświęcone zostały na…

… ewaluację siebie i swoich wrażeń co do minionego roku szkolnego. Dzieci otrzymały wcześniej przygotowane rysunki, które uzupełniały według swoich pomysłów i swoich odczuć.

Pierwsze zadanie polegało na podpisaniu karty i stworzeniu swojej postaci, czyli dorysowaniu odpowiednich włosów, elementów twarzy oraz pokolorowaniu sylwetki tak, aby przypominała aktualny ubiór lub wymarzony strój.

Kolejne zadanie to uzupełnianie chmurek poprzez narysowanie odpowiedzi na pytania, które nauczycielka zadawała przy każdej z chmurek, czyli:

☁ „jestem” – Kim jestem dla innych? Jakie role pełnię w zyciu?

☁ „mam” – Co z rzeczy materialnych i niematerialnych, jakie posiadam jest dla mnie najważniejsze?

☁ „to było trudne” – Co było trudne w tym roku szkolnym? Czego było za dużo, a czego za mało? Co mi przeszkadzało?

☁ „zdobyłam/zdobyłem” – Z czego jestem dumna/dumny? Co udało mi się osiągnąć/zdobyć?

Na koniec każdy z uczniów opowiadał o tym, co narysował w swoich chmurach.

Odpowiedzi dzieci zaskakiwały wrażliwością („mam świat”, „mam życie”, „mam rodzinę’), świadomością („jestem Polką i Włoszką”, „jestem Albańczykiem i Polakiem”, „jestem właścicielką kota”) i szczerością („brakowało mi tego, że nie mogłem się przytulić”, „za dużo komputera”, „trudne było to, że nie mogłam się widzieć z koleżankami”), ale też wzruszały („zdobyłam przyjaciół”, „zdobyłam wiedzę”, „zdobyłam miłość brata”, „zdobyłam pięciopłatkowa ca”).

A Wy, co narysowalibyście w swoich chmurkach?:)

Leave a Reply