Piątoklasiści na Zamku Królewskim

W zeszłym tygodniu Klasa V dwa razy odwiedziła Zamek Królewski w Warszawie. We wtorek 30 maja byliśmy na przedstawieniu i lekcji pt. „Świat bajek”. Mieliśmy niebywałe szczęście, bo naszym cicerone był najlepszy edukator na świecie, nazwany kilka lat temu przez poprzednie pokolenia naszych uczniów Panem Robotem. W pierwszej chwili dzieci były nieco przerażone jego ekscentrycznym wyglądem i zachowaniem, ale już po chwili zostały absolutnie zaczarowane niezwykłą erudycją i poczuciem humoru naszego Przewodnika (jego fanklub powiększył się o kilkoro nowych członków).

Zajęcia zaczęliśmy od obejrzenia krótkiego przedstawienia. Dwóch aktorów ubranych w XVII-wieczne stroje (jeden w tradycyjny, szlachecki kontusz, drugi „po francusku”) recytowało bajki Ignacego Krasickiego, powiązane ze sobą tematycznie i tworzące minifabułę. W przerwach pomiędzy „rozdziałami” występował mim w stroju arlekina.

Potem przenieśliśmy się „w miejscu i czasie” i poznawaliśmy historię bajki – od mglistych, nieznanych początków po czasy współczesne (Pan Robot dowiódł, że serial o Pokemonach to w zasadzie bajka).

W piątek 2 czerwca odwiedziliśmy Zamek Królewski po raz drugi. Byliśmy na lekcji i przedstawieniu „Królowa Bona w Warszawie”. Przedstawienie bardzo nam się podobało, dowiedzieliśmy się, że Królowa Bona miała duże trudności z nauką języka polskiego, lubiła warzywa i taniec. Udało nam się także nauczyć kilku barokowych kroków tanecznych i przymierzyć czapkę Stańczyka.

Po zakończeniu lekcji panie przygotowały dla uczniów niespodziankę z okazji Dnia Dziecka – poszliśmy na lody, plac zabaw i do restauracji na obiad. Wszyscy z uśmiechami i poczuciem miło spędzonego dnia wracaliśmy do szkoły.