Handmade with love

W czwartek 12 października gościliśmy w naszej szkole dr hab. Grzegorza Grochowskiego (czytaj więcej), który wygłosił wykład pt. „Życie jest talentem”. W rozmowie wokół wykładu wzięły udział nauczycielki – p. Ewa Wodecka (polonistka, wychowawczyni)  i p. Martyna Rzepecka (wychowawczyni, terapeutka) oraz mama dwójki naszych uczniów – p. Magda Chmielewska.

Podczas spotkania rozważaliśmy, czym jest talent i jakie znaczenie ma fakt, że każdy z nas jest „handmade with love”. Jedną z naszych konkluzji było stwierdzenie, że warto, byśmy my, dorośli, poszukiwali i odkrywali swoje własne talenty, gdyż takie poszukiwania (i odkrycia!) nie przynależą jedynie do okresu dzieciństwa.

Rozmawialiśmy o pozostawieniu wolności w wyborach naszych dzieci, o tzw. „braku ciśnienia”, o nie przeszkadzaniu w rośnięciu, powstrzymaniu się od projektowania, o kroku za, a nie kroku przed. Ale i o wartości wysiłku, o naszej roli we wspieraniu dzieci w przezwyciężeniu zniechęcenia, o kształtowaniu charakteru. I także o tym, że niegdyś porzucone pasje (zakopane talenty?) można na nowo odnaleźć. Nie zawsze w tej samej dziedzinie, ale budując na wiedzy, doświadczeniu, sprawności, które kiedyś zdobyliśmy. Efekt matrioszki – podsumowała niezwykle trafnie jedna z mam uczestniczących w dyskusji.

Zastanawiasz się czy to, w co się angażujesz (ty lub twoje dziecko) to talent i czy warto za tym iść?  Odpowiedz sobie na trzy pytania :

  • Czy kochasz TO robić? 
  • Czy wychodzi ci TO?
  • Czy ktoś TEGO potrzebuje?

Trzy razy TAK? To musi być talent!

Talent to dar. Dar wielokrotny – obdarowany może sam obdarować.

Dziękujemy serdecznie!
Zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami i refleksjami.