Matki i córki

Mam już wakacje. Mam więc czas na podzielenie się swoimi refleksjami na temat dnia Matki i córki, z perspektywy gospodarza a także uczestnika tych spotkań.

W listopadzie Dziewczęta z klasy V i ich Mamy uczestniczyły w spotkaniu poświęconym kobiecości, które poprowadziła dla nas Doula, Agnieszka Rudzińska – Jobda. Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszym tygodniu spotkały się same Mamy z Doulą. Mówiłyśmy o swoich doświadczeniach i o swoim postrzeganiu kobiecości. W drugim spotkaniu, które odbyło się tydzień później, brały udział także dziewczynki. Pytań było mnóstwo i wątpliwości też. Dzieliłyśmy się wiedzą, doświadczeniami i oglądałyśmy torebkę Mamy Patrycji. Dlaczego? … To nasza kobieca tajemnica:)

Lucyna Skowron

Wrażenia po listopadowych spotkaniach:

(Hani) spotkanie bardzo się podobało, jego „ciepłota i miękkość”, i Hanka bardzo chciałaby kontynuować. Na pytanie, na jaki temat, odpowiedziała, że zawsze jakiś się znajdzie, bo wszystko jest ciekawe:) Mnie też bardzo się podobało. W ogóle fakt, że spotkanie się odbyło, i że jest pretekst do rozmowy, i że dziewczyny mogły się w grupie kobiet podzielić pytaniami, wątpliwościami, i zobaczyły, że to tematy naturalne. Chyba fajnie byłoby jakoś pociągnąć temat, że miesiączka mieści się w sferze fizjologii, a seks w sferze woli i świadomej decyzji, bo mam wrażenie, że trochę wpada im to do jednego worka…:) Fajnie, że było bardzo dużo informacji i mam wrażenie, że dziewczyny faktycznie rozjaśniły sobie wiele kwestii.

Magda, Mama Hani

* * *

Dziękujemy za spotkania i poświęcony czas. Z tego, co można się było zorientować dziewczyny już sporo wiedzą, ale uporządkowanie i wyjaśnienie technicznych wątpliwości na pewno da im trochę spokoju, uczuli, aby być uważnymi, ale nie panikować, a jednocześnie pozwolić sobie na bycie KOBIETĄ. Pani Agnieszka była według mnie nieodzowna na takim spotkaniu jako „element kobiecy” niezależny / ekspercki (nie mogła przewidzieć natłoku pytań:). Moim zdaniem kwestia PRZYWILEJU BYCIA KOBIETĄ powinna być jeszcze poruszona na osobnym spotkaniu.

Alicja, Mama Kai

* * *

Oj fajnie, super dwa spotkania z klimatem. Może za jakiś czas uda nam się zorganizować podobne? Super mamy dzieci, super jesteśmy rodzicami i super mamy Panią Lucynkę.

Sylwia, Mama Patki

* * *

Myślę, że takie spotkania to czas dla naszych dziewczynek, który daje im wiele wsparcia w okresie zawieruchy dorastania. Dla Pani, Pani Lucyno, z mojej strony ogromne podziękowania. Jako matka samych chłopców wyczuła Pani potrzeby dorastających dziewczynek i poświęcając swój czas, zorganizowała fajne i ważne dla nich spotkanie. Dziękuję w imieniu Swoim i Poli! Sylwia – dzięki za demonstrację damskiej torebki, u mnie za duży bałagan, żeby pokazywać. A był to fajny element praktyczny:)

Kasia, Mama Poli

* * *

Lila też bardzo zachwycona spotkaniem – ale ona w ogóle lubi spotkania i rozmowy z dorosłymi i na „dorosłe” tematy. Dla mnie osobiście też super, że jest taka inicjatywa, przestrzeń i wola do rozmów (poza tym było przytulnie:)

Sylwia, Mama Lili

* * *

Ja również dziękuję za spotkanie, atmosferę na nim i poruszane tematy. Gabi bardzo spodobał się pomysł i formuła, w jakiej przegadane zostały dziewczyńskie i kobiece tematy. Nie zawsze jest odpowiedni moment czy czas w domu, aby swobodnie porozmawiać, wyjaśnić czy odpowiedzieć na wszystkie pytania. A na spotkaniu, w gronie mam i koleżanek miałam wrażenie, że łatwiej było się otworzyć, zobaczyć, że każda z nich ma podobne pytania w głowie czy wątpliwości. Poza tym to był czas TYLKO dla nas:)

Ania, Mama Gabi

This slideshow requires JavaScript.

Kilka miesięcy później z okazji dnia matki odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Na tropach kobiecości”. Tym razem już we własnym gronie. Spotkanie poprowadziły pani Magda i pani Ola. Przed spotkaniem był czas na zastanowienie się, czym dla każdej z nas jest to kobiece „WO”, które czyni nas wyjątkowymi i kobiecymi. Znów było poważnie i zabawnie, intymnie, bezpiecznie i przytulnie. Było dobre jedzenie i dzielenie się mądrością i refleksjami.

A oto garść myśli i wypowiedzi dziewczyn z majowego spotkania, spisanych przez jedną z Mam:

Lubimy wolność i dzikość. Po co myśleć o starości – doceniajmy to co tu i teraz.
Czasami trzeba nas ratować z opresji.
Każda z nas jest unikalna i piękna.
Cielesność i czucie jest naszą mocą.
Mamy potrzebę bycia czasem same ze sobą.
Wspierają nas kobiety przodkinie, które były przed nami.
Podróżujemy dla przyjemności, nie dla celu.
Jesteśmy kruche i delikatne tylko pozornie.
Rodzina jest dla nas ważna.
Z wiekiem jesteśmy coraz mądrzejsze, docieramy do mądrości wewnętrznej.
Gdzieś głęboko jesteśmy szalone.
Mamy przed sobą piękne cele.
Botki są ważne.
Lubimy się bawić, lubimy kobiece imprezki, potrzebujemy intymności.
Mężczyźni są dla nas ważni.
Dźwigamy się z kryzysów.
Jesteśmy czułe i cierpliwe.
Lubimy gromadzić ludzi wokół stołu i pysznego jedzenia.
Potrafimy śmiać się godzinami.
Jesteśmy głodne wrażeń, przygód, nowych doświadczeń.

Zabrakło nam czasu… Temat jest chyba nie do wyczerpania. Jest wielki apetyt na więcej, dlatego kobiety z klasy 5 wzięły sprawy w swoje ręce i następne spotkanie odbędzie się poza szkołą w jednym z domów tych wyjątkowych mam i córek.