Treser żuków i kybyny karaimskie

Tekst i zdjęcia: Znaczek Animujemy Wspólnotę_kolorowy
Barbara Dajnowicz
(koordynatorka projektu “Animujemy Wspólnotę”, nauczycielka Gimnazjum im. W. Syrokomli w Wilnie)

Wileńska część projektu przebiega zgodnie z planem – jedynie pogoda nas nie rozpieszcza, bo ciągle pada. Tylko w poniedziałek było słońce, więc dzieci miały okazję pograć w piłkę i uczestniczyć w zawodach sportowych na boisku po wszystkich zajęciach.

Najpierw było uroczyste powitanie Gości, wycieczka po szkole. Później zajęcia integracyjne uczniów biorących udział w projekcie z p. Łucją Godwod (o Stanisławie Moniuszce i jego pobycie w Wilnie), z p. Martą Turlińską i p. Anną Rynkiewicz (dania kuchni regionalnej – uczniowie piekli kybyny karaimskie, była prezentacja o nich, o chlebie, cepelinach i innych daniach kuchni litewskiej).

We wtorek 23.10 w Kownie zwiedzaliśmy Starówkę (były też pamiątki związane z Władysławem Starewiczem) i Muzeum Lotnictwa. Obiad zjedliśmy w centrum handlowym „Mega”, więc była okazja, by mieć trochę czasu wolnego. Niestety, akwaria z rekinami są w remoncie, więc ich nie zobaczyliśmy.

W środę 24.10 odbyło spotkanie z p. Zbigniewem Lewickim – znaną postacią w świecie kultury tak polskiej, jak i litewskiej, koncertmistrzem Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, współzałożycielem ,,Kapeli Wileńskiej”, autorem wielu projektów muzycznych oraz hymnu naszego gimnazjum. Cechuje go świetne poczucie humoru i wspaniały kontakt z dziećmi. Nasz gość zagrał też na skrzypcach. Poza tym, uczniowie z Mysiadła uczestniczyli w lekcjach razem z gospodarzami.

Po obiedzie miałam zajęcie projektowe w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich (,,Dynastia Jagiellonów w historii i kulturze Polski i Litwy”), a później dzieci miały okazję wypróbować zabawki z różnych epok. Radości było mnóstwo. Jutro (w czwartek 25.10) sprzątamy Cmentarz Bernardyński, później planujemy zwiedzić fr. Rossy, a po obiedzie mamy wizytę w Samorządzie Wilna.

Relację z pobytu naszych wileńskich koleżanek i kolegów w Polsce (także autorstwa pani Barbary Dajnowicz) można przeczytać tu: ANIMUJEMY WSPÓLNOTĘ – WILNO W MYSIADLE