Lód w sierpniu i pół tysiąca służących

W poniedziałek 3 czerwca klasa 7 z paniami Ewą Sawicką i Ewą Wodecką odwiedziła Muzeum w Nieborowie. Wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe”. Wędrując po terenie parku i folwarku, dowiedzieliśmy się, skąd książę pan czerpał ogromne zyski, poznaliśmy sposoby zarządzania majątkiem ziemskim, zobaczyliśmy różne budynki gospodarcze i poznaliśmy ich przeznaczenie. Dowiedzieliśmy się, ile osób służyło w nieborowskim pałacu Radziwiłłów w XVIII wieku (500 służby pałacowej na… ośmioosobową rodzinę), a także czym zajmował się np. rymarz, stelmach lub kawiarka. Podziwialiśmy rosnące w Starej Oranżerii cytrusy, oglądaliśmy najstarszy w Polsce platan, miłorząb japoński i kwitnący tulipanowiec, wdychaliśmy słodki zapach rosnącego opodal rzepaku. Poznaliśmy odpowiedzi na pytania (których sobie wcześniej nie zadawaliśmy;) m.in.: skąd brano w XIX wieku lód w sierpniu; jak rosną ananasy i dlaczego kuchnia jest oddalona od pałacu.

Po zajęciach obejrzeliśmy wystawę „Moda nieborowskich dam”, na której można było podziwiać suknie i dodatki odnalezione w pałacowych zbiorach. Często zestawione z fotografią księżnej lub księżniczki, która w tym stroju występowała.

Wizytę w Nieborowie zakończyliśmy w „Miejscówce”, czyli wybranej przez młodzież restauracji:)

Leave a Reply